RAM Ne Demek? PC Parçaları Hakkında Bilgi

R

Tanımı

Rasgele erişim belleği (RAM), işletim sisteminin, uygulama programlarının ve kullanılan verilerin depolandığı, işlemcinin anında erişebileceği bir bilgisayarın bulunduğu yerdir.

RAM’deki okuma ve yazma işlemleri, sabit disk sürücüleri, disketler ve CD-ROM sürücüleri gibi diğer bilgisayar depolama türlerinden çok daha hızlı gerçekleştirilir.

Ancak, veriler yalnızca bilgisayar çalıştığı sürece RAM’de kalır. Kapattığınız anda, veriler bellekten kaybolur ve yeniden açtığınızda, işletim sisteminiz ve diğer dosyalarınız genellikle sabit diskten RAM’e geri yüklenir.

RAM, bir kişinin kısa süreli hafızası ve sabit diski uzun süreli hafıza ile karşılaştırılabilir. İlki, yapılacak işe odaklanır, ancak bir kerede yalnızca belirli sayıda parametreyi hesaba katabilir. Belleğiniz aşırı yüklenirse, beyniniz bazen uzun süreli bellekte saklanan öğelerden güncelleme yapabilir. Bir bilgisayar aynı şekilde çalışır. RAM dolduğunda, işlemcinin sürekli olarak sabit diskte arayacağı yeni verilerle değiştirilmesi gerekir, bu da bilgisayarın çalışmasını yavaşlatır. Artık yeni veri kabul edememe noktasına kadar verilerle doyurulabilen sabit diskin aksine, RAM hiçbir zaman hafızasında kalmaz. Çalışmaya devam ediyor, ama daha yavaş, bu utanç verici olabilir.

RAM’in boyutu nedir?

RAM, hem fiziksel hacim (mikroçiplerde depolanır) hem de içerebilecek veri miktarı bakımından küçüktür. Böylece, sabit diskinizden çok daha küçüktür.

Örneğin, standart bir bilgisayarda 256 milyon bayt RAM ve 40 milyar bayt içerebilen bir sabit disk bulunabilir.

RAM, bilgisayarın ana kartındaki yuvalara takılan “ayrık” (yani bağımsız) mikroçipler veya şeritler şeklinde gelir. Bu yuvalar işlemciye bir veri yolu, yani bir dizi elektrik yolu üzerinden bağlanır.

Çoğu kişisel bilgisayar, belirli bir sınıra kadar RAM şeritleri eklemenize izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Bilgisayarınızın RAM’ini arttırmak, işlemcinin sabit diskten veri okumak zorunda kalma sayısını azaltır; bu işlem RAM’den okumaktan çok daha uzun sürer (RAM’e erişim süresi nanosaniye cinsinden ölçülürken, milisaniye cinsinden ölçülür). hard disk.)

Neden rasgele erişim?

RAM Ne Demek? PC Parçaları Hakkında Bilgi

Her depoya doğrudan erişilebildiği için RAM “rasgele erişim” olarak adlandırılır. İlk olarak, normal ana belleği çevrimdışı bellekten ayırmak için kullanılan terim, genellikle manyetik bantta, verinin yalnızca adresin bantın başından itibaren sırayla aranması ile elde edilebildiği durumlarda kullanılmıştır.

“Ardışık olmayan hafıza” terimi daha iyi seçilmiş olabilir, çünkü RAM’e erişim rastgele bir şey değil. RAM, verilerin saklanmasını ve doğrudan belirli konumlara çıkarılmasını sağlayacak şekilde düzenlenir ve kontrol edilir. Sabit disk ve CD-ROM gibi diğer depolama biçimlerine doğrudan erişilebildiğini unutmayın, ancak bu rasgele erişim anlamına gelmez.

Diske, diskete ve CD-ROM’a ek olarak, salt okunur bellek (ROM), bilgisayar çevrimdışıyken bile veri depolayan bir diğer önemli, daha pahalı depolama ortamıdır. Her bilgisayarda, işletim sisteminin her açılışta RAM’e yüklenmesini sağlamak için yalnızca yeterli kod içeren az miktarda ROM vardır.

Yazar hakkında

Yorum ekle

furkan