İnstagram Takipçi, Beğeni ve İzlenme Artırma Yolları

İ

Zaten Instagram videoları yayınlıyor musun? Eğer değilse, ne bekliyorsunuz?

Bir resmin 1000 kelimeden daha değerli olduğu söylenir ve eğer resim hareketliyse, daha iyi. Instagram’daki videolar, en görsel ağdan tam olarak yararlanmamıza ve izleyicilerimize bağlanmamıza yardımcı oluyor.

Ancak Instagram kullanıcılarının dikkatini çekmek için yarışan pek çok marka ile, video pazarlamacılığınızı nasıl çalıştırabileceğinizi biliyor musunuz? Bu hileleri kaçırmayın!

Instagram’a en iyi videoları yüklemek için 7 püf noktası

1) Instagram’daki video stratejinizi tanımlayın

İnstagram Takipçi, Beğeni ve İzlenme Artırma Yolları


Bunu söylemekten asla bıkmayacağım: pazarlamanızla sonuç elde etmek için ilk temel adım nereye gitmek istediğinizi bilmek. Bu yüzden stratejimizi tasarlamaya başladığımızda ilk önce oturup hedefleri tanımlamamız gerekiyor.

Instagram videosu, içerik planınızdaki bir başka unsurdur ve sırayla tüm şirketin pazarlama planında anlamını bulmalıdır. Genelden somutlaştırmaya geçersek, bu aracın şirketin genel hedeflerine, kaliteli trafiği çekmekten web sitemize, markanın ve ürünlerinin görünürlüğünü arttırmaya ne kadar katkıda bulunabileceğini görmeliyiz.

Bu bir kez netleştiğinde, Instagram videolarımızın sonuçlarını ölçmek için bir dizi temel ölçüm veya KPI atayacağız.

Ayrıca, belirlediğimiz hedeflere ulaşmak için hangi video türlerinin en uygun olduğunu düşünmemiz gerekir ve pratik bir video rehberi olarak mizahi bir “nasıl yapıldığı” ile aynı değildir. Aşağıdaki püf noktalarında size ilham verecek bazı fikirler bulacaksınız.

Son olarak, videolar için bir yapım ve yayın programı ve sonuçları izlemek için bir ölçüm stratejisi tanımlamamız gerekiyor.

2) Instagram Stories gücünden yararlanın


Hikayeler formatı, doğumundan beri Instagram’daki en büyük devrim oldu ve İspanyol kullanıcılar onu seviyor.

Instagram Hikayeleri ile birkaç fotoğraf veya video yükleyebilir ve bunları metin, karalamalar veya çizimlerle düzenleyebilirsiniz. Daha sonra, 24 saat boyunca uygulamanın üstünde bir sıra veya hikaye olarak gösterilecektir. O zamandan sonra kaybolurlar.

Pazarlamacılar için, Hikayeler onları çok ilginç kılan iki özelliğe sahiptir:

 • Videoyu diğer öğelerle (statik görüntüler gibi) birleştirmenizi sağlar; bu da mesajınızı özgün bir şekilde iletmek için daha yaratıcı olanaklar sunar.
 • Onlar geçicidir. Hikayeler yayından sonraki gün iz bırakmadan kaybolur. Bu, içeriği daha kendiliğinden paylaşma, estetik veya planlama konusunda daha az endişe duyma ve burada ve şimdi kullanıcılarla bağlantı kurma konusunda daha fazla endişelenebileceğiniz anlamına gelir.
 • Bu makalenin içeriğini daha ayrıntılı bir şekilde anlatmak ve bunları nasıl daha iyi hale getirmek için Instagram Hikayelerinde Başarı İçin En İyi 8 Uygulama hakkındaki makaleyi okumak isteyebilirsiniz.

3) Instagram Öğretir, Instagram Eğlendirir


Marka hedeflerinize bağlı olarak, kitlenizi bir şekilde eğitmek ve ürünlerinizin nasıl kullanıldığını ve nasıl kullanıldığını göstermek için Instagram videolarını kullanmakla ilgilenebilirsiniz.

Her ne kadar genel olarak sosyal ağlarda tanıtım amaçlı içerikten kaçınmak daha iyi olsa da, ürünlerinizi korkusuzca göstermek için kesinlikle iyi bir yer. Örneğin:

 • Belirli bir ürünün nasıl kullanılacağını gösteren pratik eğitimler yayınlayın. Çok ilginç bir kaynak, izleyicilere ilham vermek için farklı uygulamalar aramaktır; örneğin, farklı tariflerde bir madde kullanarak ve bunların nasıl adım adım yapıldığını göstererek (Nutella’nın video tariflerini seviyorum … yum!).
 • En son sürümlerinizi, örneğin, 60 saniyelik bir unboxing (Instagram’daki videolar için zaman sınırı) gösterin. İzleyicilerin her zaman daha fazlasını istemesi için bilgileri bir dizi videoda kademeli olarak gösterebilirsiniz.
 • Videoda sıkça sorulan soruları cevaplayın. Kısaltması göz önüne alındığında, bu biçim her videodaki farklı bir soruyu çözmek için idealdir. Şirketinizin uzmanlarını gösterme fırsatını yakalayın ve kamera önünde açıklamasını isteyin.

4) En insan tarafını göster


Instagram’daki videolar kurumsallaşmak için değil, aksine sizden size izleyenlerle bağlantı kurmak için uygun yerlerdir. Bu kaynaklar, bunu başarmanıza yardımcı olacaktır:

Nasıl yapıldı” videoları. Marka takipçileri kameraların arkasındaki yaşamın nasıl olduğunu hayal etmeyi seviyor ve şimdi onlara gösterebilirsiniz. Cep telefonunla kahramanlarınla ​​röportaj yapmak kadar basit bir şey olabilir.

 • Canlı videolar: Canlı videolar, cep telefonunuzun hem ön hem de arka kamerasını kullanmanıza izin veren Instagram Hikayelerinin tamamlayıcısıdır. Bu size, üretim hakkında çok fazla endişelenmenize gerek kalmadan gününüzü kendiliğinden gösterme imkanı sunar. Ek olarak, bu tür içerik orijinalliği taşır ve izleyicilerle bağlantıyı teşvik eder.
 • Video memleri. Buz Kovası Mücadelesinden Manken Mücadelesi’ne (kendi versiyonunu yayınlayan kullanıcılara) köpük gibi yayılan bu tür içeriği hepimiz biliyoruz (zamanın donmuş olduğu yanılsamasını veren birkaç kişiyi durduran videolar). Eh, Instagram videoları, mizah anlayışını sergilerken, markanın fenomene katılması ve ziyaret dalgasından yararlanmaları için mükemmel bir bahanedir.

5) Kendine karşı dürüst ol


Instagram’a yüklediğiniz tüm videoların mükemmel şekilde üretilmesi gerekmese de, kurumsal imaj çizgisini ve markanın tonunu takip etmeleri önemlidir.

Instagram’daki video pazarlama stratejinizin bir parçası olarak, yayınlanacak video türlerini, markanın estetik ve baskın renklerini, temaları ve bakımını yapmanıza yardımcı olacak tüm ayrıntıları tanımladığınız bir stil rehberi hazırlamayı düşünebilirsiniz. tutarlı bir görüntü. Böylece, kullanıcı videolarınızdan birine ulaştığında, markanız olduğu görüşüne atlayacaktır.

6) Tekniğe iyi bak

İnstagram Takipçi, Beğeni ve İzlenme Artırma Yolları


Sosyal ağların kendiliğindenliği, dikkatli ve profesyonel bir görünüme sahip olma ihtimaliyle karşılaşmadığından, aşağıdaki ipuçlarına kaydolun:

 • Daha önce de belirtildiği gibi Instagram’daki videoların uzunluğu 60 saniye ile sınırlıdır. Bu, çoğu durumda Facebook veya YouTube gibi diğer ağlar için zaten yaptıklarınızdan yararlanmak yerine, onları sıfırdan oluşturmaya zorlanacağınız anlamına gelir. Dolayısıyla, mesajınızı sınırlı bir süre içinde nasıl ileteceğinizi düşünmeniz gerekir. Kayıt sırasında 60 saniyelik kesintisiz bir video yapmak yerine yalnızca sizi ilgilendiren bir şey tutmak için duraklatma düğmesini kullanabileceğinizi unutmayın.
 • Pozlama, kaliteli videolar oluşturmanın kritik bir yönüdür. Temel olarak, bu parametre sahnenin ne kadar açık veya koyu olacağını belirler. Ekranın farklı alanlarına basarak ayarlayabilirsiniz: karanlık bir alana dokunursanız odaklanır ve sahnenin geri kalanı daha açık olur. Ve bunun tersi, eğer aydınlık bir alana dokunursanız, mükemmel bir şekilde odaklanır ve sahnenin geri kalanı kararır. Pozlamayı kullanırsanız ve stratejik olarak odaklanırsanız, az kaynakla çok ilginç sonuçlar elde edebilirsiniz.
 • Sesi düşünün. Ses, videonuzda önemli bir unsur olacaksa, daha iyi sonuçlar almak için ek bir mikrofona ihtiyacınız olabilir. Ancak, çoğu kullanıcının toplu taşıma araçlarında veya diğer benzer ortamlarda seyahat ederken sıkça izledikleri için sesli video oynatmadığını unutmayın. Bu nedenle, videoda söylenenler gerçekten önemliyse, altyazı koymanızı öneririm.
 • Sonradan düzenlemeyi unutma. Instagram videoları ile bittikten sonra geri dönüp sahneleri silebilir veya yenilerini ekleyebilirsiniz. Ayrıca, videoları düzenlemenizi ve Splice Video Editor, InstaShot Editor veya VSCO (benzersiz filtrelerde uzman) gibi her türlü efekti eklemenizi sağlayan diğer uygulamalara da güvenebilirsiniz.

7) Hashtag’leri unutma

İnstagram Takipçi, Beğeni ve İzlenme Artırma Yolları


Hashtag’ler, kullanıcıların ilgilendikleri içeriği bulmalarına yardımcı oldukları için Instagram’ın temel bir özelliğidir. Ağ, yayın başına maksimum 30 hashtag yayınlamanıza izin verir. Bunları videolarınıza eklerseniz, kullanıcıların onları keşfetme şansını artıracak ve markanızın takipçisi olmaya başlayacaksınız.

Hem genel hem de daha niş olan sektörünüzün ana etiketlerinin hangileri olduğunu araştırın ve yayınlarınıza iyi bir çeşitlilik ekleyin. Zamanla, en iyi olanları tespit edebilecek veya hatta kendi marka etiketinizi yaratabileceksiniz. Ancak dikkatli olun: Eğer kötüye kullanırsanız, sıkıcı kullanıcılar veya umursamadığınız bir kitleyi çekme riski de vardır.

Yazar hakkında

Yorum ekle

By furkan

furkan